Artık dakikalar kaldı! Büyük kaçış...

Barzani yönetimini hedef alan uçuş yasağı saat 18.00 itibariyle başlıyor, Erbil'deki havalimanında son uçaklara binmek isteyenler yoğunluk oluşturuyor.

DÜNYA 29.09.2017, 16:49 29.09.2017, 16:52
48
Artık dakikalar kaldı! Büyük kaçış...

Başbakan Yıldırım, "Bugün saat 18.00 itibarıyla Türkiye'den Süleymaniye'ye ve Erbil'e yapılan bütün uçuşlar iptal edilmiştir, süresiz olarak iptal edilmiştir" dedi.

Diğer yandan Erbil yönetimi, Bağdat yönetiminin talebine rest çekti ve hiçbir sınır kapısının teslim edilmeyeceğini açıkladı.

Irak'ta Bölgesel Kürt Yönetimi'ni (IKBY) hedef alan uçuş yasağının uygulanmasına artık dakikalar kaldı. Saat 18.00 itibariyle sona erecek uçuşlar nedeniyle havalimanlarında yoğunluk yaşanıyor.

Yasağın başlamasına yaklaşık 90 dakika kala konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Bugün saat 18.00  itibarıyla Türkiye'den Süleymaniye'ye ve Erbil'e yapılan bütün uçuşlar iptal edilmiştir, süresiz olarak iptal edilmiştir. Irak Merkezi Hükümeti'nin Sivil Havacılık İdaresinin aldığı karara uygun olarak biz de Süleymaniye, Erbil'e sefer  yapmayacağız" dedi.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, foto muhabiri Bram Janssen'in Erbil Uluslararası Havalimanı'ndan kısa süre önce çektiği fotoğrafları servis etti. Birçok insanın havalimanında uçakların havalanmasını beklediği göze çarpıyor.

Benzer bir yoğunluk İstanbul'daki Atatürk Havalimanı'nda da yaşandı. Erbil'e gidecek son Türk Hava Yolları (THY) uçağına binmek isteyenler, bilet kontrol noktalarında sıraya girdi. THY, bugün 12.10'daki Süleymaniye uçuşunu da iptal etmişti.

THY uçağına binenler arasındaki Erkan Eşref adlı yolcu, "Arabayla buraya gelmek çok zor. Uçak her zaman iyi olurdu. Bu yasakla birlikte Habur Sınır Kapısı'nı kullanmak zorunda kalacağız. Bugün biletler son uçuş nedeniyle çok pahalıydı" dedi.

Gün içinde Irak'ın kuzeyinde çalışan birçok Türk işçi de Türkiye'ye döndü. İstanbul'a gelen işçiler siyasi atmosferin değişmesiyle geri dönebileceklerini düşünüyor.

Yalnızca askeri ve BM'ye ait uçaklar inecek

Anadolu Ajansı'na konuşan Erbil Uluslararası Havalimanı Müdürü Telar Faik, tüm uçuşların saat 18.00'de sona ereceğini teyit etti. Gazetecilerin havalimanının hangi seferlere açık olacağının sorulması üzerine Faik, "Askeri, diplomatik ve BM'ye ait uçaklar seferlerini yapabilecek" yanıtını verdi.

ABD öncülüğündeki uluslararası IŞİD koalisyonu, Erbil'deki uluslararası havalimanını aynı zamanda bir askeri üs olarak kullanıyor. BM ise iç savaş ülkesinde yerinden olmuş göçmenlere Erbil ve Süleymaniye'deki havalimanları üzerinden insani yardım gönderiyor.

Türkiye özel uçak kaldırabilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün düzenlediği basın toplantısında uçuş iptallerine de değindi:

"Bağdat'ın Erbil'e havaalanlarının ve sınır kapılarının kontrolünün Bağdat'a devredilmesiyle ilgili süre bu akşam doluyor. Bu sebepten dolayı havayolu şirketlerimiz THY, Pegasus ve Atlas Global şirketleri, uçuşlarını bu akşam itibarıyla durdurma kararı almışlardır. Umarım Erbil yönetimi yani Kürt bölgesel yönetimi, Bağdat'ın bu çağrılarına olumlu cevap verir ve sorun çözülür. Aksi takdirde Bağdat hava sahasını kapatacağını söyledi. Dolayısıyla hava sahası kapatılınca zaten uçuşlar da mümkün olmuyor. Biz vatandaşlarımıza yönelik seyahat uyarıları yaptık ve bunları güncelledik gelişmelere göre. Dönmek isteyen vatandaşlarımızın Türkiye'ye gelmesi için her türlü imkanımızı seferber ederiz. Önümüzdeki süreçte de gerekirse özel izinle uçak göndeririz. Bunlar sıkıntı olmaz."

'Sınırları teslim etmeyeceğiz'

Pazartesi günü düzenledikleri tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından köşeye sıkışan Erbil yönetimi, Bağdat yönetiminin talebine rest çekti ve hiçbir sınır kapısının teslim edilmeyeceğini açıkladı.

Bugün yapılan açıklamada, Irak Sınır Kapıları Kurumu, 30 Eylül itibariyle IKBY'ye ait sınır kapılarının kendi kontrolleri altına alınacağını ve sınır kapılarının teslimi için 3 askeri konvoyun gönderileceğini duyurmuştu.

Sınır kontrollerini vermeyince...

Salı günü Irak Başbakanı Haydar İbadi, havalimanları da dahil olmak üzere, sınır kontrollerinin 3 gün içerisinde Bağdat'a verilmemesi halinde Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin (IKBY) tüm uluslararası hava uçuşlarını durduracaklarını bildirmişti. Bağdat'ın havalimanlarının teslim edilmesi talebine, IKBY olumsuz yanıt vermişti.

Çarşamba Irak Sivil Havacılık Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada, yabancı şirketlerin Erbil ve Süleymaniye Havalimanları'na yönelik tüm uçuşlarını cuma gününden itibaren askıya alması talep edilmişti. Daha sonra aralarında THY, Atlas Global, Pegasus ve Katar Havayolları’nın  da olduğu pek çok şirket, Erbil ve Süleymaniye'ye yapılmakta olan karşılıklı seferlerin cuma günü saat 18.00 den itibaren durdurulacağını açıklamıştı.

Dün de Erbil Uluslararası Havalimanı Sorumlusu Telar Faik Salih, Irak Sivil Havacılık Kurumu'nun IKBY'deki bütün dış hatlar uçuşlarının durdurulması kararına uyacaklarını duyurmuştu.

Yorumlar (0)