Kırmızı bülten çıkarıldı...

İspanya mahkemesi, Katalan lider Carles Puigdemont hakkında 'kırmızı bülten'le yakalama kararı çıkarıldı. Eski Katalan lider Carles Puigdemont bugün, "Seçimde aday olmaya hazırım. Herhangi bir yerden de seçim kampanyası yürütmek mümkündür" açıklamasını yapmıştı.

DÜNYA 03.11.2017, 22:58
77
Kırmızı bülten çıkarıldı...

İspanya Mahkemesi, eski Katalonya lideri Charles Puigdemont hakkında yakalama emri çıkarttı. Ayrıca mahkeme Puigdemont'un, video konferans aracılığıyla tanıklık talebini reddetti.

"SEÇİMDE ADAY OLMAYA HAZIRIM"

Öte yandan İspanya hükümetinin, hakkında başlattığı soruşturma sonrası Belçika'ya kaçan eski Katalonya lideri Charles Puigdemont, devlet televizyonu RTBF'de çıktığı programda açıklamalarda bulundu. Puigdemont, 21 Aralık'taki seçimler için "Seçimde aday olmaya hazırım. Herhangi bir yerden de seçim kampanyası yürütmek mümkündür"  dedi.

Hakkında tutuklama kararı çıkan Puigdemont, hapis cezasına çarptırıldığında seçimlerin "tarafsız, bağımsız ve normal" olamayacağını belirtti.

BELÇİKA'YA KAÇMIŞTI

Öte yandan Madrid yönetimi,"ayaklanma, isyana teşvik ve görevi kötüye kullanmak" suçlularından görevden aldığı eski Katalonya lideri Carles Puigdemont ve 9 Katalan yetkilileri hakkında soruşturma başlatılmıştı. Puigdemont ise kararın ardından Belçika'ya kaçmıştı.

Kaynak: İHA
Yorumlar (0)