İkinci el araç almak isteyenlere kötü haber! Büyük zam geldi!

Araç almak isteyenlere kötü haber geldi. İkinci el araç alacaklar hem sahibinden hem de galeri fiyatlarını araştırmaya devam ediyor. Ancak son dönemlerde yapılan fiyat değişikliğinin üzerinden çok geçmeden yeni bir zam daha geldi.

OTOMOBİL 18.09.2020, 18:04
731
İkinci el araç almak isteyenlere kötü haber! Büyük zam geldi!

Koronavirüs salgını araç fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Sıfır araç tedarikinde sıkıntı yaşanması sonrasında vatandaşlar araç almak için 2. el araçlara yöneldi. Fakat bu durumu fırsata çeviren kişiler araç fiyatlarının her geçen gün daha da yükselmesine sebep oldu.

SALGIN FİYATLARI ARTTIRDI

Salgının her geçen gün büyümesi sebebiyle, ikinci el araçlara olan talep arttı. Bunun üzerine araç fiyatları katlanarak artmaya başladı. Öyle büyük artışlar oldu ki, 10 bin TL'ye satılan araçların fiyatı 80 - 90 bin TL'ye ulaştı.

İnternetten satılan araçların fiyatları artırdığını ifade eden Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, "Vatandaşlar internetteki fiyatlara bakıp araç alamaya kalkmasınlar. Galericilere ve araba pazarlarına gitsinler"

100 BİN TL'YE KADAR PARA İSTİYORLAR

"İnternetteki fiyatlar suni. Bütün fiyatların artmasına sebebiyet veriyorlar. Beğenmediğin serçe serisine bile 30 bin liradan 100 bin liraya kadar para isteniyor. Böyle giderse araç fiyatlarında artış devam eder"

"Bu meseleyi halletmemiz lazım. Çözmek için de millî bir duruş sergilemek lazım. Türkiye'de dolar bu kadar artmadı. Son 8 aydır fiyatlar yüzde yüz artış gösterdi" dedi.

2. EL ARABA SATIŞINDA BÜYÜK TUZAK

2. el araba satışlarında dolandırıcıların kilometre tuzağı artık bu kadarı da olmaz dedirtti. Koronavirüs pandemisi nedeniyle bir süre sıfır araç üretilememesinden dolayı ikinci el araba fiyatlarında suni bir artış yaşanıyor. İkinci el araç satışında kilometre ibaresi mile çevrilerek araçlar satılıyor. Son zamanlarda ikinci el araç satışları patladı. 50 TL karşılığında kilometreyi düşüren dolandırıcılar 10 bin TL kar ederken son zamanlarda kilometre ibaresi mile çevrilmiş araçlar piyasaya sürüldü. Dolandırıcılar satılan Asya ve Avrupa menşeli otomobilin hem kilometre cinsinden kat ettiği mesafeyi düşürerek hem de kilometre ibaresini mile çevirerek aracı ederinden fazla fiyatlara satabiliyor.

KİLOMETRE DOLANDIRICILIĞI

50 TL karşılığında kilometreyi düşüren dolandırıcılar 10 bin TL kar ederken son zamanlarda kilometre ibaresi mile çevrilmiş araçlarda piyasaya sürüldü. Kilometre dolandırıcılığına karşı uyarılarda bulunan oto ekspertizleri, kilometre ibaresi mile çevrilmiş araçlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. İkinci el araç alırken bazı vatandaşlar kilometre dolandırıcılığı nedeniyle mağduriyet yaşayamaya başladı.

Yorumlar (0)