Samsun-Kalın Demiryolu hattı ne zaman açılacak?

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) Samsun Garı'nda incelemelerde bulunan Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Samsun-Kalın Demiryolu hattının 2019 yılı Ocak ayı içerisinde açılacağını belirterek, "Yapılan modernizasyon çevresinde ulaşım hızı 60 kilometreden 100 kilometreye çıkacak" dedi

Samsun Haber 16.11.2018, 16:26 16.11.2018, 19:15
1403

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nca (OKA) düzenlenen toplantı için geldiği Samsun'da çalışmalarında sona gelinen Samsun-Kalın Demiryolu hattında incelemelerde bulundu.TCDD Samsun Garı'nda ziyaret gerçekleştiren Christian Berger'e eşi Marilena Georgiasdou Berger'de eşlik etti. Büyükelçi Berger, "Gerçekleştirilen projeler açısından Samsun en fazla projeye sahip il" dedi.

EN FAZLA PROJEYE SAHİP İL

Samsun’da olmaktan çok mutlu olduğunu belirten Avrupa Birliği (AB) Delegasyon Başkanı Büyükelçi Christian Berger, “Üç günlük bir ziyaretimiz var. Avrupa Birliği’nin fonlarıyla gerçekleştirilen birçok proje var. Samsun’da gerçekleştirilen projeler açısından sayı olarak en fazla projeye sahip olan il. Bunlardan bir tanesi demiryolu projesidir. Son dönemde Türkiye’de karayollarından daha çok demiryollarının tercih edilmesi çok güzel. Bu demiryolu hatlarından bir tanesi de Samsun-Kalın Demiryolu hattıdır” dedi.

HIZ SAATTE 100 KİLOMETREYE ÇIKACAK

Samsun-Kalın Demiryolu Hattının modernizasyonu için katkıda bulunduklarını söyleyen Berger, "Bu demiryolu hattı Cumhuriyet’in ilk yıllarında inşa edilmiş ve biz bu demiryolu hattının modernizasyonuna katkıda bulunuyoruz. Bu modernizasyon çerçevesinde yapılacak olan çalışmalardan biri demiryolunun hızının saatte 60 kilometreden 100 kilometreye çıkarmak olacak. Açılışının da 2019 yılının ilk ayı içerisinde Ocak'ta yapılması planlanıyor. Diğer bir amaçta burada daha fazla taşımanın yapılması. Samsun limanı ile çok kaliteli bir ulaştırma merkezi olsa da taşımanın da arttırılması öngörülüyor” diye konuştu. 

PKK HALEN TERÖR LİSTESİNDE

AB’nin terör örgütleri listesinden çıkmaya çalışan PKK’nın çabalarının sonuçsuz kaldığını söyleyen Berger, "PKK Avrupa Birliği'nin listesindedir. Ve kalmaya da devam edecektir. Kararda bir değişikliğe gidilmedi. Bir tanesi mahkeme tarafından iptal edildi fakat diğer liste halen var" ifadelerini kullandı. 

EŞİ DUYGU DOLU ANLAR YAŞADI

Büyükbabasının geçmişte Trabzon'dan Samsun'a göç ettiğini ve babasının da 1900 yılında Samsun'da doğduğunu ifade eden Büyükelçi'nin eşi Marilena Georgiasdou Berger, "Bu yüzden benim için Samsun’a gelebilmek ve onların çok sevdiği bu kenti görebilmek çok güzel bir duygu oldu. 1924 senesinde babam buradan ayrıldı. Ben 10 yaşıma geldiğimde ise babamı kaybettim. Bu yüzden de onun bu kadar sevdiği bir şehre gelmek benim için çok duygusal bir deneyim oldu. Bence babam gerçekten de çok haklıymış. Çünkü şöyle bir baktığımızda yeşilin ve denizin birada olduğu bir kenti görüyoruz. Çok canlı ve öğrencilerin olduğu bir kent. Çok sayıda turisti çekmesi gereken bir kentteyiz” diye konuştu.
 
Açıklamaların ardından demiryolu iş makinesiyle büyükelçi ve beraberindeki heyet Samsun-Kalın Demiryolu hattını incelemek üzere Gar'dan ayrıldı

Haber: Emre ÖNCEL

Yorumlar (0)