TMMOB'dan tepki! 'Samsun Büyükşehir Belediyesi yıkım projelerine yenisini ekledi'

TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Burak Şener, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan, İlkadım İlçe Terminal Binası projesinin yasa ve yönetmeliklere uygun olmadığını söyledi

Samsun 11.04.2021, 17:52 11.04.2021, 18:04
1756
TMMOB'dan tepki! 'Samsun Büyükşehir Belediyesi yıkım projelerine yenisini ekledi'

TMMOB'dan tepki! 'Samsun Büyükşehir Belediyesi yıkım projelerine yenisini ekledi' TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Burak Şener, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan, İlkadım İlçe Terminal Binası projesinin yasa ve yönetmeliklere uygun olmadığını söyledi

TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Burak Şener, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan, İlkadım İlçe Terminal Binası projesinden vazgeçmesi gerektiğini belirterek, "Proje, kıyı yasası ve yönetmenliğine aykırı, mevcut imar planı, Ulaşım Master Planı ve raporu ile de uyumsuzdur" dedi.

'YAPILMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR'

Tesisin yönetmeliğe göre yapılamayacağını belirten Şener, "Şubemizin ÇED Komisyonu, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın Kültür Park'ta (AKM bitişiğinde) İlkadım İlçe Terminal Binası yapmak üzere yayınladığı ihale ilanından hareketle konuyu incelemiştir. Söz konusu alan kıyı kanunu ve yönetmenliği hükümlerine tabidir. Kıyılarda yapılabilecek yapı ve tesisler bu yasa ve yönetmenliğinde açıkça belirtilmiştir. Bu kapsamda bu alanda böyle bir tesisin yapılması mümkün değildir" diye konuştu. 

'PROJEDEN VAZGEÇİLMELİDİR'

Araç trafiğinin içinden çıkılamayacak bir hale geleceğini ve projeden vazgeçilmesi gerektiğini belirten Şener, "Konuya ulaşım master planı ve raporu çerçevesinde bakıldığında, Kültür Park'ın yerinde ilçe terminal binası yapılması ile İlçelerden gelen minibüsler şehir merkezine girecek, bu durumda plan raporunda da belirtildiği üzere, zaten kapasitesi üzerinde yüklü Atatürk Bulvarı'nda, pik saatlerde durma noktasına ulaşan araç trafiği, daha da içinden çıkılmaz bir hale gelecektir. Büyükşehir Belediyesince usul haline getirilen, yıkım projelerine bir yenisi daha eklenmiş, park alanının tarumar edilerek, yaya dinlenme, gezi ve ulaşım aksları ortadan kaldırılarak, şehrin tam da önünde bir prestij yapısı Atatürk Kültür Merkezi'nin yanında ilçe terminal bina inşaatı planlanmıştır" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (4)
Vatan DAŞ 4 ay önce
Buna oy verenler, başımıza açtığınız belayı görün.yusuf ziya bura park alanı diye bafra garajını, gıda borsasını dümdüz edip kaldırdı.mıstafa demir park alanını müteahhitlere peşkeşe hazırlanıyor.vebalinizle gurur duy samsunlu seçmenler.
Mustafa Güleryüz 4 ay önce
Burak şener bey ilçe minibüsleri şehir merkezine girmediğinden dolayı özel araç istilası görülmüş hem trafik hem de park sorunu çözülecek
selim 4 ay önce
mustafa demirde ne yaptıgını bilmiyor..Bir yandan yesil alan yaratacagım diye kamulastırma yapmaya calişiyor bir yandanda hemen dibindeki yesil alana terminal yapmaya calısıyor yesil alana!!!!!! ilacmi kullanıyor sayın başkan cok tutarsız!!!!
kale55 4 ay önce
ilkadımdaki az sayıdaki yeşil alanıdan birinemi göz dikmiş başkan!!!!