Barzani'den ABD ile ilişkilerde 'ciddi revizyon' mesajı

Amerikan radyosu NPR’a konuşan Barzani, IKBY’nin ABD ile ilişkilerini yeniden değerlendireceklerini söyledi.

Son Dakika 07.11.2017, 11:25
70
Barzani'den ABD ile ilişkilerde 'ciddi revizyon' mesajı

Görev süresi ay başında biten Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) eski Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül'de yaptıkları bağımsızlık referandumu kararından pişman olmadıklarını belirtti. Referendum sonrasında ABD ile ilişkileri yeniden değerlendireceğini söyledi.


Mesut Barzani referandumdan sonrası istifası ile sonuçlanan olaylardan sonra ilk kez ABD radyosu NPR'den Jane Arraf'a konuştu.

Barzani, bölgede referandumdan sonra kaybedilen onca şeye rağmen referandum kararından pişman olmadığını belirtti. ABD ile ilişkileri revize edeceklerini şu ifadelerle vurguladı:

"İran destekli paramiliter güçlerle Irak Ordusu'nun ABD'nin kendilerine tedarik ettiği tanklarla, Kürtler için önemli bir petrol kenti olan Kerkük'ü almasına ABD'nin ses çıkarmamasına şok olduk. Amerikan silahları, Abram tankları ve ABD'nin Irak ordusuna DEAŞ ile mücadele etmesi için verdiği silahları kullanıyorlardı. Ama bu silahları insanlar üzerinde kullandılar ve Amerika sessiz kaldı. Tabii ki bu beklenmedik bir durumdu. Yani ABD ile ilişkileri ciddi bir şekilde revize edeceğimizi söyleyebilirim."

Jane Arraf, Barzani’nin bu sözlerinin, artık müttefik olarak ABD yerine Rusya’yı tercih edebilecekleri anlamına gelebileceğini söyledi.

Kürt bölgesinde yaşayanlar üzerinde 16 Ekim ve sonrasında yaşananların etki bırakacağını söyleyen Barzani, "Çünkü insanların ABD'ye olan sevgisi, umudu ve güveni azaldı ve her geçen gün azalmaya devam ediyor" diye konuştu.

Mesut Barzani, referandum kararı ve sonuçları ile gurur duyduğunu ve pişman olmadığını bir kez daha yineleyerek, "Tabi ki sonuçla gurur duyuyorum; Kürdistan halkına sandığa gitme fırsatı verdiğimiz için gurur duyuyorum ve bundan pişman değilim. Halen bir Kürt devleti kaçınılmazdır. Genç nesilin büyük çoğunluğu Peşmerge değil. Fakat, hepsinin savaşçı ve bağımsızlık için çalışacaklarına inanıyorum" dedi.

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)