Olay görüntüler! Askerler rehin alındı

PKK'lıların yuvalandığı Mahmur çevresinde Irak ordusu ve peşmerge çatıştı. İki taraftan da yaralananların olduğu çatışma sonucunda bazı askerler peşmerge tarafından gözaltına alındı, birkaç saat sonra ise rehineler bırakıldı.

Son Dakika 24.10.2017, 15:37 24.10.2017, 15:40
236
Olay görüntüler! Askerler rehin alındı

Irak'ta sabah saatlerinde Türkiye sınırına yakın bölgelerden çatışma haberleri gelse de, öğleden sonra çatışmanın adresi Mahmur oldu.

PKK'lıların yuvalandığı kent merkezinin çevresindeki Irak ordu birlikleri ile peşmerge arasında silahlar ateşlendi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesut Barzani'nin yayın organları, Şii milisler Haşdi Şabi güçleri ile çatışma çıktığını bildiriyor. Çatışma sonucunda iki taraftan da yaralananlar var.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde ise peşmergenin bazı Irak askerlerini gözaltına aldığı yer aldı. Rehineler bir süre sonra serbest bırakıldı.

Barzani'nin televizyonu Rudaw, Mahmur'daki çatışmayı zafer sloganlarıyla sundu.

Bağımsızlık referandumunun ardından 16 Ekim'de harekete geçen Irak ordu birlikleri, Kerkük, Sincar, Tuzhurmatu, Hanekin ve diğer tartışmalı kentleri peşmergeden geri almıştı. Irak askerleri, dünden bu yana Türkiye sınırına doğru ilerliyor. Feys Habur'a kadar ulaşan birliklerin hedefinde, Ankara ve Bağdat'ın açmak istediği yeni sınır kapısı Ovaköy var.

Mesut Barzani ise 24 saat içinde yaşadığı hezimeti unutturmak için bugün bölgesel yönetimdeki seçimleri sekiz ay erteledi. Bozgundan Talabanilerin partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği'ni (KYB) suçlayarak çıkmayı planlayan Barzani muhalif Goran Hareketi tarafından istifaya davet edildi.

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)