Silah sesleri saatlerce kesilmedi... Az önce resmen duyurdular...

Irak'ta ordu birlikleriyle birlikte ilerleyen Şii milisler Haşdi Şabi, kentin doğusundaki baraj çevresini bırakmayan peşmergelerle çatışmaya girdi. En az dokuz can kaybının gerçekleştiği çatışmalarda, 11 de yaralı var. Irak ordusu, sabah saatlerinde baraj çevresinde kontrolü sağladı.

Son Dakika 18.10.2017, 09:02
817
Silah sesleri saatlerce kesilmedi... Az önce resmen duyurdular...

Tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından Irak Ordusu harekete geçti, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesut Barzani iki gün içinde Kerkük, Tuzhurmatu, Sincar ve birçok kenti kaybetti. Cephedeki peşmerge ve PKK'lılar kaçarken, birçok nokta çatışma yaşanmadan geri alındı. Irak Başbakanı Haydar el İbadi, referandumun mazide kaldığını ve tarafların Anayasa çevresinde diyaloğa girmesi gerektiğini söyledi. Her an yeni bir olayın patlak verdiği ülke, Türkiye ve dünya tarafından dakika dakika izleniyor.

08.30 : Irak ordu birlikleri, saatlerce süren çatışmaların yaşandığı Musul Barajı'nı peşmergeden geri aldı. Ordunun resmi açıklamasında, Ninova eyaletinin tümünde kontrol sağlandığı bildirildi. Bölgede çatışmaya giren peşmergelerin kaçtığı gelen bilgiler arasında.

08.20 : Uluslararası haber ajansı Reuters, Kerkük'te çekilmiş çok sayıda fotoğrafı dünyaya servis etti. Çarpıcı karelerde Irak askerlerini coşkuyla karşılayanlar, sokaklarda kutlama yapanlar yer alıyor. Dibris'teki petrol kuyuları ise ateşe verilmiş, gökyüzüne alevler yükseliyor.

07.40 : Irak, güne çatışma haberiyle başladı. Musul Barajı çevresine ilerleyen Şii milisler Haşdi Şabi ile bölgedeki Peşmerge arasında çatışma çıktı.

Peşmergenin baraj çevresini teslim etmeyi reddetmesiyle başlayan çatışmada en az dokuz can kaybı var. Üç saat boyunca silahların susmadığı bölgede ölenlerden sekizi Haşdi Şabi üyesi, biri Peşmerge üyesi. Çatışmada yaralanan 11 kişi ise hastanelere götürüldü.

Tarafların henüz bölgeden çekilmediği bildiriliyor, eller tetikte.

Musul Barajı, terör örgütü IŞİD'in üç yıl önce kenti işgal etmesiyle gündeme gelmişti. Kanlı örgütün barajı patlatıp patlatmayacağı günlerce konuşulmuştu.

ABD Bağdat'a destek verdi

07.20 : ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile telefonda görüştü. Barzani yönetiminin bağımsızlık referandumunu tanımadıklarını yineleyen Tillerson, Irak'ın toprak bütünlüğüne destek verdi. ABD Dışişleri Bakanı, tarafların çatışmadan uzak durmasını da istedi.

İbadi ile konuşan bir başka isim, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron oldu. Bağdat'ı arayan Macron, merkezi yönetimin Irak'ın birliğini korumak için attığı yasal adımları desteklediklerini duyurdu.

07.10 : Çatışmalarda ölen peşmergeler, Süleymaniye kentinde toprağa veriliyor. Çok sayıda cenazenin kente getirildiği görüldü.

07.00 : Irak'ta yaşananları gün boyu canlı blogla aktaracağız.

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)